Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
hom avm hakkında

Rustik Dekorasyon Tasarımı Nedir? Nasıl Oluşturulur?

Kelime olarak kırsal yaşama ait ve fazla işlenmemiş anlamlarına gelen rustik, günümüzde oldukça popülerleşmeye başlayan tasarım biçimlerinden birisi. Genellikle el yapımı ürünlerin fazlasıyla kullanıldığı rustik dekorasyon tasarımında daha az işlenmiş, doğal ve yıpranmış görüntüye sahip dekorasyon ürünlerinin kullanılmasıyla ortaya çıkan görüntü sayesinde kırsal yaşam temasını aksediyor. Rustik dekorasyon tasarımında en sık kullanılan malzemelerin başında ahşap geliyor. Kırsal yaşam tarzına uygun görüntüyü en iyi şekilde aktaracak olan ahşap sayesinde eskitilmiş, az işlenmiş ve özellikle doğal malzemeler ile ortaya çıkan bu dekorasyon biçimi ile kendinize doğal bir yaşam alanı oluşturmanız mümkün.

Özellikle ahşap dışında sıkça kullanılan hasır ve rattan gibi doğal dokuya sahip malzemeler, ahşap ile birbirini tamamlayarak ortaya modernlikten uzak ve tamamen doğal bir görüntü çıkarıyor bu sayede kendinizi oldukça rahat, stresten uzak ve otantik bir ortamın içinde hissediyorsunuz. Genellikle rustik dekorasyon tasarımı yapılırken en çok dikkat edilmesi gereken nokta, kendinize doğal ve rahat bir ortam oluşturmaktır. Bu yüzden kullanılacak olan malzemeleri doğadan temin ederken, doğaya zarar vermeden ve işlem görmemiş malzemeleri tercih etmeniz çok daha uygun olacaktır.

Rahatlık için oldukça önemli bir faktör olan renk seçimi de dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi. Elinizdeki malzemelere uyumlu, birbiriyle uyum içinde olacak renkler genellikle toprak rengi ve tonları ya da yeşil, koyu mavi gibi doğanın kendine ait renkleri seçilmelidir. Tabii ki yine de rustik stilde ev dekorasyonu yaparken kişisel zevkler oldukça önemlidir, seçilen malzemelere göre kendinizi en iyi  ve rahat hissettirecek şekilde renkler ve aksesuarlar kullanmanız da önemli noktalardan birisi.

Peki Rustik Dekorasyon Nasıl Oluşturulur?

Rustik dekorasyon stili oluştururken dikkat etmeniz gereken, doğanın mükemmelliğini ve rahatlığını yaşam alanlarınıza uyarlamaktır. Boyanmamış ve işlenmemiş doğal ahşap malzemeleri evinizin her noktasında rahatlıkla kullanırken, diğer mobilya ve aksesuarlar için de vintage ve doğa teması ile uyumlu olabilecek aksesuarlar seçmelisiniz. Örnek olarak, işlem görmemiş, ham ahşaptan yapılma bir orta sehpanın üzerine şık ve parlak aksesuarlar uyumlu olmayacaktır. Bunun yerine, eklektik tarzda, sade bir görünüme sahip abartıdan uzak aksesuarlar seçmelisiniz. Cam bir vazo ve yanında üst üste Birkaç kitap odanın ahenkine uygun bir seçim olacaktır.


Özellikle rustik dekorasyon tasarımı diğer dekorasyon tarzlarına göre çok daha maliyetli olduğu için en baştan tüm mobilya seçimlerinizde doğru karar vermeli ve kaliteli ürünleri tercih etmelisiniz. Hom Design Center bünyesinde bulunan Kaas Mobilya’da rustik ev dekorasyonunuza uygun ahşap mobilya ve aksesuarlar bulabilirsiniz. Tasarımda kullanılacak olan malzemeler doğadan temin edilen, işlenmemiş ve yıpranmış ürünler olduğu için yaşam alanına oldukça otantik bir hava katmaktadır.


Rustik dekorasyon tasarımı oluştururken her tasarımda olduğu gibi dikkat edilmesi gereken püf noktalar bulunuyor. Evin her noktası için seçilecek olan malzemeler farklılık gösteriyor. Örneğin mutfak için işlenmemiş ham odundan masa ve sandalyeler tercih edilirken, banyo için seramik, mermer ve doğadan temin edilmiş işlenmemiş taşları tercih edebilirsiniz.


Temel amaç her ne kadar doğal bir görüntü oluşturmak olsa da modern ve ham mobilyaların birbiriyle harmanlanması sonucunda oldukça güzel bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Örnek olarak, ham ağaç ile yapılmış bir mutfak masasına, modern görüntüye sahip sade sandalyeler eklemeniz bir artı olacaktır.


Rustik dekorasyonda bir salon yaratmak için bazı noktalar öne çıkmaktadır. Koltuk ve sehpaların yanı sıra kullanılacak olan aksesuarların seçimi de oldukça önemlidir. Genellikle kürklü dekoratif halılar, deri ya da keten koltuk kumaşları sıkça tercih edilir. Diğer bir önemli husus ise tavan ve zeminde kullanılacak olan aydınlatmalardır. Bu noktada aydınlatma seçiminizde ahşap ya da metal formları tercih edebilirsiniz. Aydınlatma seçimi rustik dekorasyon tasarımının tamamlayıcı öğelerinden birisidir. Hom Design Center’da bulunan Özartaş Avize’den dekorasyonunuza uygun bir avize seçimi yapabilirsiniz.

PAYLAŞ