Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
hom avm hakkında

2019 Tasarım Trendlerini Daha Yakından İnceleyin!

Yeni bir yıla girdik ve yeni yılda yeni renkler, yeni trendler her yerde olduğu gibi ev dekorasyonunda da bizimle! 2018’in kötü anlarını geride bırakıp, önümüzde yeni başlayan yıla bakmak, yeni şeyler umut etmek ve yeniliklerin evlerimizde de olması dileğiyle…

Yeni yılda yeni bir dekorasyona merhaba demek istiyorsanız, tasarımcıların gözünden 2019 tasarım trendlerine bakmayı unutmayın. :)

 

Sürdürülebilir Tasarımlar

Evet, ev alışverişi yapmanın çok eğlenceli olduğunu biliyoruz ama ev alışverişi yaparken daha sürdürülebilir, doğa dostu ve zamansız parçaları kullanmak 2019’un yeni trendlerinden. Doğal ve sürdürülebilir ürünlerle doğaya olan saygımızı evlere taşıyoruz. Doğadan ilham alan özel parçaları kullanarak evinizin temel stilini oluşturabilirsiniz. Sürdürülebilir Tasarım stili için uygun olan modern mobilya çeşitlerini, Hom’daki Ersa Mobilya’da bulabilir ve satın alabilirsiniz. 

 

Yeni Trend: Biophilia - Biyofilik Tasarımlar

2019’da insan ve doğa arasındaki ilişkiyi ve ikisi arasındaki bağlantıyı vurgulayan Biophilia kültürüne büyük bir ilgi var. Bu büyük ilgi sonucunda ad “biyofilik tasarım”lar ortaya çıkıyor. Doğanın materyallerini yansıtan parçalar 2019’da evlerinizi süslemek için hazırlanıyor. Ahşap zeminler, taş, gün ışığı ve bitki alanları gibi doğal ve organik malzemeler bize doğayı hatırlatıyor ve doğayı evimize getiriyor. 
Çoğumuz günlük hayatımızda makine ve teknoloji odaklı yaşadığımız için evimizdeki doğal parçalar ile biraz huzur bulma şansı yakalıyoruz. Bu yüzden evlerde yer alan el yapımı doğal malzemeler ve nostaljik ahşap parçalar öne çıkıyor. Biyofilik tasarımları kullanan alanların başında da sıcak ve doğal bir ortam yaratmak isteyen restoran ve kafeler yer alırken, alışveriş merkezi gibi toplu yaşam alanlarında da bu tasarımları görebiliyoruz. Şimdi biyofilik tasarımları evimize taşımanın tam zamanı!

 

Nostaljik: Memphis Tasarımlar

80’lerin tasarım hareketi, Memphis akımı 2019’da tekrar popüler olmaya başlayacak gibi duruyor. Renkler ve grafik şekiller, seksenli yıllardan beri bu kadar ön plana çıkmamıştı. Kavisli kanepeler, kadife kumaşlar, canlı renklerin birlikteliği ve soyut desenler gibi detaylar ‘Memphis’i oluşturan detaylar. Memphis akımıyla evler renkleniyor ve canlanıyor. Memphis akımını evinize taşımak istiyorsanız nostaljik tarzda kavisli bir koltuk, kırmızı veya turuncu gibi canlı olan renklerde biblo ve aksesuarlar, renkli geometrik şekiller ile yapılmış bir tablo ile evinizi tasarlayabilirsiniz.

 

Feminen Tonlar

2019’da soft ve doğal tarzların öne çıkmasıyla birlikte feminen renkler de önem kazanıyor. Toz pembe, pudra ve açık eflatun gibi soft renkler 2019’un sevilen renkleri arasında yer alıyor. Duvarlarda toprak renkleri gibi sıcak tonların kullanılması odanın genel tasarımındaki soluk ve nötr renklerin verdiği soğukluğu kırmaya yardımcı olur. Nötr renklerin verdiği yorgunluk hissini yok etmek içinse bronz ve parlak renkli ahşapları odanıza ekleyebilirsiniz. 

Renk ipucu: Bu tasarım stili için odanızda kullanacağınız sıcak tonları seçerken, yine toz pembe ve pudra gibi tonlara uyum sağlaması için ‘taupe’ rengi gibi içinde kahvelik barındıran gri tonlu bir renkten yana seçim yapabilirsiniz.

 

Maksimalist Sanat

Yıllardır hakimiyetini sürdüren minimalist ve İskandinav stili bir tarafta sevenleriyle beraber olmaya devam ederken, diğer bir tarafta da hızlı bir şekilde tasarım dünyasına giren ‘Maksimalist Sanat’ stili yer alıyor. Parlak renkler ve göze çarpan grafik desenler daha yaygın hale gelmeye başlıyor.

Maksimalist sanat stilinde renkleri, dokuları ve desenleri karıştırmaktan korkmayın! Duvar tasarımınızı bir üst seviyeye çıkarmak için galeriden büyük ve çarpıcı parçalar satın alarak tüm duvarınızı kaplayın. Bu tasarım stilinde vintage tasarımlı duvar kağıtlarını, tabloları ve renkli eserleri bir arada kullanmaktan çekinmeyin! Dekorasyonun için şık ve göz alıcı mobilyaları Hom markalarından olan Fatih Kıral’da bulabilirsiniz.

 

Duvarlarda İri Çiçek Desenleri

2019’da iri çiçek desenleri ile evlerimizde bir kez daha nostaljiye dönüyoruz. Hem moda dünyasında hem ev dekorasyonunda çiçek desenleri olmazsa olmazdır. Bu sefer minik çiçekler yerine daha göze çarpan, öne çıkan ve odanın yıldızı olacak iri çiçekler yer alıyor. Çiçek desenlerinin yıllardan beri süren geleneksel güzelliği artık duvarlarımıza yansıyor. Oda tasarımınızı yaptırırken çiçek desenleri ile hareket katmak istiyorsanız, beğendiğiniz bir deseni tek duvarda kullanıp, diğer duvarları da uyumlu olan bir tonla renklendirmeniz harika olacaktır. 

Çiçek desenlerini seçerken, soyutlaştırılmış tarzda olanları tercih edebilir veya göze çarpan iri çiçekleri bulunan koyu renkli tasarımları düşünebilirsiniz. Bu tamamen sizin çiçekleri ne kadar fazla ortaya çıkarmak istediğinize bağlı! 

 

Mutfaklarda Desenli ve Çarpıcı Fayanslar

Sade ve tek renkli mutfaklar artık yerini renkli ve çarpıcı desenlere hakim olan mutfaklara bırakıyor. Bu yüzden koyu renk seçenekleri, grafik desenleri veya etnik desenli modeller mutfaklarda etki yaratmaya hazırlanıyor. Özellikle tezgah aralarında desenli, renkli ve farklı fayanslar kullanılarak mutfaklar hareketlendiriliyor. 

Mutfağınızda farklı ve şık fayanslar kullanarak fark yaratmak istiyorsanız, kontrast renkler oluşturmayı deneyin. Mesela, beyaz mutfak dolapları ile mavi etnik desenlerin yer aldığı bir fayans seçebilirsiniz. Siyah kullanmayı seviyorsanız, beyaz dolaplar ile düz karo desenli bir fayans yerine dalga modelinde bir desen seçerek siyah fayanslar kullanabilirsiniz. Fazla renk karışıklığını sevmiyor ama yine de çarpıcı bir mutfak tasarımı yaratmak istiyorsanız da, dolaplarınızla aynı tonlarda fakat deseni ile öne çıkan aralarda minik renkleri olan bir fayans seçebilirsiniz.

2019 tasarım trendleri için tasarımcılar tarafından öngörülen akımlar bu şekilde! Bu tasarım trendleri arasından sizin beğendiğiniz ve evinizde uygulamak istediğiniz bir fikir var mı? :)
 

PAYLAŞ