Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
hom avm hakkında

Koyu Renk Duvarlar ve İlham Alacağınız Oda Fikirleri

Evinizde bir değişiklik yapmak istiyorsunuz ama karar veremiyor musunuz? Son zamanlarda popüler dekorasyon örnekleri ve renkleri yerini modern ezgilere bıraktı. Pastel ve klasik tonlardan sıkılanların bir numaralı tercihi uçuk renklere dönüştü. Peki, dekorasyonda koyu renkler nasıl ön plana çıktı? Modern ya da şık bir görünüm elde etmek için koyu renkler nasıl kullanılmalıdır? Uzmanlara göre, hangi odalarda hangi renkleri kullanmak daha uygundur?

Dekorasyonda Koyu Renkler Kullanmak

Dekorasyonda genellikle; beyaz, bej, gri ve toprak tonları kullanılıyor. Buna rağmen değişen moda anlayışıyla özellikle ev dekorasyonlarında koyu renkler de kullanılmaya başlandı. Eskisine oranla çok daha yüksek şekilde görüyoruz. Koyu renkli duvarlar da, dekorasyonda kendilerine yer edinmeye başladı. Bordolardan tutun da siyahlara kadar, doğru örneklerle kullanılabiliyor. Koyu renkte duvar kullanılacaksa, dikkat edilmesi gereken belli başlı adımlar bulunuyor. Öncelikle, koyu renklerin mevcut odayı daha karanlık göstermesi muhtemeldir. Ancak tüm odayı koyu renklere boyamak yerine yalnızca bir duvarı koyu renk tercih edebilirsiniz. Bu sayede dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz.

 

Koyu Renk Duvarlarla Dekorasyon Örnekleri

Koyu renkli duvarlarla dekorasyon yapmak için, parlak dekorasyon ürünleri kullanabilirsiniz. Özellikle yaldızlı ya da parlak gri çerçeveler koyu renkli duvarlarla müthiş bir birliktelik sağlamaktadır. Aynı zamanda koyu renk duvarlarınızı, evinizin her odasında ya da ofisinizde kullanabilirsiniz. Ancak çalışma odası gibi yüksek enerji ihtiyacı duyduğunuz odalarınızda mümkün mertebe koyu renklerden uzak durmalısınız.

 

Lacivert veya indigo blue olarak geçen mavi tonu son zamanlarda ev dekorasyonunda kullanılan ve oldukça popüler olan renklerden biri. Mavinin verdiği rahatlık ve huzur hissi bu renk ile beraber evinizde daha çok hissedilebilir. Ayrıca koyu renkli ve tok bir tona sahip olması da gözü yormuyor. Indigo blue ile genellikle deri koltuklar tercih edilirken duvarlarda kullanılan çerçeveler veya tablolar açık renkli seçilerek odanın çok karanlık olması engellenebilir.

 

Odalarda en çok kullanılan renklerden biri de şüphesiz ki gri ve tonları! Son zamanlarda koyu renkli duvarların trend olması nedeniyle en çok koyu gri tonları tercih ediliyor. Görseldeki örnekte görüldüğü gibi odanın bir tarafı koyu iken diğer tarafın beyaz ve açık tonlarda olması odanın boğucu olmasını engeller.

 


Koyu yeşil… Dinginlik, huzur ve doğa! Koyu yeşil evinize doğanın gücünü taşırken size de dinginlik ve sakinlik hissi verecektir. Koyu yeşilin en çok uyum sağladığı aksesuar rengi ise gold ve bronz detaylar oluyor. Koyu yeşil duvarlar ile uyumlu olabilecek harika parçaları Hom’da Bretz Interiors & Furniture'da bulabilir ve satın alabilirsiniz.

 

Rahatlığın Farklı Bir Boyutu, Koyu Renkli Duvarlar

Genellikle bebek odalarında ve salonlarda beyaz, gri ya da bej rengi gibi açık tonların kullanılması önerilir. Bu renkler rahatlatırken aynı zamanda canlılık da kazandırır. Bu durum koyu renklerde de kısmen geçerlidir. Koyu renkler de rahatlamanın bir yoludur ancak, açık renklerle kıyaslanırsa; enerji vermenin ötesinde yorgunluğu alarak uykuyu kolaylaştırır. Genellikle dinlenme odalarında, yatak odalarında bu renklerin kullanılması önerilir. Çalışma odaları gibi mekanlarda kullanıldığı zaman, insan psikolojisinde uykuyu çağrıştırdığı için gevşemeye ve iş veriminin düşmesine neden olabilmektedir.

 

Koyu Duvarlarla Modern Bir Dekorasyon Nasıl Yapılabilir?

Odanızın bir kısmını ya da tüm duvarlarını koyu renge boyadınız ve nasıl bir dekorasyon yapacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. İlk olarak, duvarınızla aynı renkte olan fakat ton farkı bulunan ürünler tercih edebilirsiniz. Örneğin bordo tonlarında bir duvar tercihinde bulunduysanız ten rengi ya da açık nar çiçeği renginin ağırlıkta olduğu dekorasyon ürünlerini seçebilirsiniz. Aynı şekilde lacivert bir boya tercihinde bulunduysanız; bebe mavisi ve açık mavi gibi daha pastel olan ürünleri seçmelisiniz. Modern bir görünüm elde etmek için bu adımları rahat bir biçimde uygulayabilirsiniz. Siyah duvar tercihinde bulunmak istiyorsanız, beyazla beraber kullanarak sertliğini kırabilir ve dengeli bir görünüm elde edebilirsiniz. Modern dekorasyon stiliniz için şık ve elegant mobilyaları Hom markalarından olan Fuga Mobilya’da bulabilirsiniz.

 

Koyu Duvarlarla Şık Bir Dekorasyon Nasıl Yapılabilir?

Koyu duvarlarla şık bir görünüm elde etmek, modern bir görünüm elde etmekten çok daha kolaydır. Öncelikle odanızın ve evinizin tarzını bilmeniz gerekiyor. Kullanışlı ve rahat ürünler mi tercih ediyorsunuz? Yoksa önce göze hitap etmeli mi diyorsunuz? Aslında her ikisini de yapabilmeniz mümkün. Koyu renkli duvarlar modern bir görünüm sağlarken; beraberinde kullanacağınız parıltılı ve yaldızlı ürünlerle şık bir dekorasyon sağlayabilirsiniz. Bu parıltılı ve yaldızlı ürünleri fotoğraf çerçevelerinde, tablolarda, ayna önlerindeki biblolarda ve hatta yastık kılıfları gibi tekstil ürünlerinde de kullanabilirsiniz.

 

Koyu Renk Duvarlarla Dekorasyon Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Koyu renkler tercih edileceği zaman, hangi odanızı seçmek istediğinize dikkatli bir şekilde karar vermelisiniz. Koyu renklerin enerji vermekten çok, rahatlattığını ve gevşettiğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca bazı uzmanlara göre, renklerin insan psikolojisi üzerine etkileri sanıldığından da fazladır. Örneğin pek çok uzman, yatak odalarında koyu kırmızı ya da bordo renkli duvarların kullanılmasını doğru bulur. Koyu gri, koyu kahve gibi renkleri rahat bir biçimde salonlarda kullanılabileceğinin üzerinde dururlar. Koyu mavi ve yeşilleri, temizliği ve ferahlığı çağrıştırdığı gerekçesiyle banyolar için uygun bulurlar. Çocuk odalarında da, koyu sarı ve pembe gibi sakinleştirici renklerin kullanılması gerektiğini belirtirler. 

PAYLAŞ