Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
hom avm hakkında

Küçük Evleri Başarıyla Ferahlatacak Fikirler

Küçük bir evde yaşıyor veya küçük bir eve taşınmayı düşünüyorsunuz, ancak duvarların üzerinize gelmesinden mi korkuyorsunuz? Asla korkmayın. Çünkü istisnai durumlar dışında küçük ev diye bir şey yoktur, fakat yanlış dekorasyon ve eşya seçimi evi yaşamaya elverişsiz kılabilir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda da çözümü mutlaka vardır. Yapılması gereken yalnızca biraz yaratıcı, biraz da pratik düşünmektir. 

 

Eğer evinizi daha ferah gösterecek yöntemler hakkında fikir yürütemiyorsanız, biraz ilham almak için içeriğimizin devamına göz atabilirsiniz. İşte metrekare değişikliği bile yapmadan bir evi olduğundan daha büyük, daha kullanışlı ve daha ferah hale getirmenin başlıca yolları...

 

Açık Renklerin Gücüne İnanın

beyaz oda, beyaz ev dekorasyon, küçük ev için dekorasyon fikirleri

Eve hakim olan renkler, büyük farklar yaratabilir. Örneğin beyaza boyanmış duvarlar, evin çok daha havadar görünmesini sağlayacaktır. Dolayısıyla renklerin gücünü küçümsememek gerekiyor. Siz de açık tonlar kullanarak evinizin aydınlık ve daha geniş bir görünüme sahip olmasına katkıda bulunabilirsiniz. 

 

Üstelik evi boyamanın maliyeti, sırf daha büyük diye daha pahalı bir ev satın almak veya kiralamaktan daha ekonomik olacaktır. Bu doğrultuda beyaz, nane yeşili, uçuk pembe gibi açık tonlarda boya kullanmak işinizi kolaylaştırabilir. Yalnızca duvarları değil; merdivenleri, pencere pervazlarını, hatta ahşap mobilyaları bile boyamanın bu anlamda pratik bir adım olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Böylece daha önceden küçük olduğunu düşündüğünüz odalar gözünüze artık daha geniş gelecektir. 

 

Kalabalıktan Kaçının

gömme dolap, yatak odası, dolap kullanımı, ev dekorayson

Çok fazla eşya, çok büyük bir evin alanını dahi daraltıp küçük bir evmiş gibi algılanmasına yol açabilir. Bu nedenle evin içinde kalabalıktan kaçınmanızda büyük yarar var. Üstelik fazla eşyanın temizliği ve bakımı da zaman alacaktır. Dolayısıyla uzun zamandır kullanmadığınız, yalnızca yer kaplayan tüm eşyalarınızı ihtiyaç duyan birilerine dağıtmanız işinizi kolaylaştıracaktır. 

 

Ayrıca evinizde mümkün olduğunca gömme dolap gibi yerleşik depolama teçhizatı kullanmanızı tavsiye ederiz. Böylece birçok eşyayı depolayacak yere sahip olabilir ve ortalıktaki eşyaların derli toplu muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz. İhtiyaç dışı ürünlerden kurtulduğunuzda evinizin aslında ne kadar geniş bir alana sahip olduğuna şaşıracaksınız!

 

Aynalarla Derinlik Katın

ayna kullanımı, küçük ev için fikirler, ev dekorasyon

Aynalar, küçük mekanların daha büyükmüş gibi algılanmasını sağlayan derinlik illüzyonu yaratır. Özellikle büyük ebatlı aynalar sayesinde odaların camdaki yansımaları ile odalarınızın neredeyse iki katı kadar genişmiş gibi görünmesini sağlayabilirsiniz. 

 

Artık pek çok restoran ve otelde bu oldukça akıllıca ipucuna başvurulduğunu gözlemleyebilmeniz mümkün. Hatta duvarları boydan boya ayna ile döşenen mekanlara da rastlayabilirsiniz. Siz de evinizde ayna yöntemi ile odalarınızı başarıyla genişletebilirsiniz. 

 

Minimalizme Şans Verin

minimalizm, minimalist ev dekorasyonu, oturma odası

Büyük desenlerden, varaklardan, floral dokulardan hoşlanıyor olabilirsiniz, ancak bu tarzda eşyaların yoğun kullanımı mekanlarda ne yazık ki kalabalık bir görüntüye neden olabiliyor. Evinizi gösterişli dokunuşlar yerine minimalist ve sade tarzda dekore ederek de dilediğiniz çarpıcı ve göz alıcı görüntüye sahip olabilirsiniz. Çizgili beyaz nevresim takımları, geometrik şekillerin yer aldığı perdeler, nötr renkli koltuk döşemeleri, tek renkli yemek takımları minimalizm anlamında iyi birer örnek olabilir. 

 

Güncel tasarım trendlerinden minimalizme göre en önemli şey, evdeki uyum ve fonksiyonelliktir. Dolayısıyla iç mimaride göz yormayacak, sade ve işlevsel nesnelere yer vermek, evde yaşayan herkesin de hafiflemesine katkıda bulunacaktır. Minimalist ev koleksiyonları için Hom Design Center’daki Natuzzi Italia ürünlerine göz atabilirsiniz. 

 

Mobilyaları Eşleştirin

oturma odası, mobilya eşleştirme, ev dekorasyonu

Birçok kişi salon, yemek odası, yatak odası gibi evin önemli bölümleri için mobilya seçerken takım halinde almayı tercih ediyor. Bu sayede zamandan tasarruf etmenin yanı sıra evi uygun maliyetlere döşemek mümkün hale geliyor. Ancak küçük evler söz konusu olduğunda takım yerine birbiriyle ve evin genel ruhuyla uyumlu mobilyalara yönelmek çok daha ideal bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. 

 

Böylece kullanılmayacak, gereksiz yer kaplayacak mobilyaların evi işgal etmesinin önüne geçilebiliyor. Ayrıca ev sahibi, takım olmayan ancak birbiriyle en iyi şekilde eşleşen mobilyaları seçerek evinde yine kendine ait takımlarını oluşturabiliyor. Bu da aidiyet hissini kuvvetlendiriyor. Eğer siz de evinizde ferah bir görünüm yaratırken dekorasyona kendi ruhunuzu da yansıtmak istiyorsanız Hom Design Center mağazalarından Cumba Selection’ın sunduğu seçenekleri inceleyebilirsiniz. 

PAYLAŞ