Sosyal Medyada Bizi Takip Edin!
hom avm hakkında

Loft Dairelere Özel: Endüstriyel Dekorasyon Nedir?

İlk olarak yurt dışında insanların yaşam alanlarının sınırlı olması ile kullanılmayan fabrikaları yaşam alanlarına çevirmeleri ile ortaya çıkan endüstriyel dekorasyon ülkemizde çatı katları için uygulanmaktadır. Modern çağın gözdesi olan loft daireler, küçük evlerden sıkılan geniş bir yaşam alanı tercih edenler için uygun bir alternatiftir. Yüksek tavandan hoşlananlar içinde tercih sebebi olmaktadır. Çünkü bilinen en belirgin özelliği yüksek tavalı oluşudur. Yüksek tavanın yanı sıra devasa büyüklükte pencerelerde olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Diğer olmazsa olmaz iç kısımda bulunan alanların duvarlarla ayrılmamasıdır. 


Ülkemizde yeni yeni bu tarza uygun olacak yüksek tavanlı daireler yapılmaktadır. Daha eski yapılarda bu dekorasyonu tam anlamıyla uygulayabileceğiniz pek daire bulunmamaktadır. Popülerliği günden güne artan loft daireler gibi dekorasyon ürünlerinin de fiyatları artmaktadır. Yinede rahat ve ferah bir yaşamı tercih edenlerin gözdesi olmaya devam etmektedir. Bu tarz dekorasyonları, yüksek tavanlı bir daireye sahipseniz sizde kendi yaşam alanınıza uygulayabilirsiniz.

Loft Daire Nasıl Oluşturulur?

Öncelikle tercih edilen sade bir dekorasyon sitili olmalıdır. Bu dairelerin en önemli özelliği olan şeffaflık ön planda tutulmalıdır. Ev içerisinde büyük parçalar kullanılması gerekmektedir. Örneğin büyük bir heykel yada bisiklet gibi böylelikle evin havasını değiştirebilirsiniz. Duvarlarda eski tuğlalar kullanılmış ise bu kısımlara boya sürmeden böyle bırakılması gerekmektedir. Doğallığın bozulmaması için tuğla olan kısımlara işlem uygulanmaz. 
Dekorasyon için özel tasarımlar kullanılan dairede pencerelerin büyük, tavanın yüksek ve odaları birbirinden ayıran duvarların olmaması gerekmektedir. Böylelikle evinizi endüstriyel dekorasyona uygun hale getirebilirsiniz. Kullanacağınız eşyalarda ahşap parçalar olmasına özen göstermelisiniz. Bu dekorasyon türünde özel parçalar kullanıldığı için sizin için biraz maliyetli olacaktır. Dekorasyonun en önemli parçalarından birisi olan aydınlatmalarda büyük olarak tercih ediliyor.

 

Endüstriyel Dekorasyon Salonlar

Ülkemizde son yıllarda popüler olmaya başlayan loft tarzına uygun daireler birçok inşaat firması tarafından yapılmaya başlanmış durumda. Salonlarda aranılan en büyük özellik rahatlık ve genişlik olmaktadır. Eşya seçiminde spor ve rahat tarzın birleşimini loft daire salonlarında görebilmek mümkündür. Salonda kullanılan koltuklar genel olarak deri kaplamadan seçilmektedir. Dairenin havasına uygun olarak seçeceğiniz mobilyalarda ahşap ağırlıklı olmalıdır. Geniş minderli konforlu bir mobilya seçimi yapmanız daire için uygun olacaktır. Ortaya koyacağınız ahşap bir sehpa ile de dekorasyona katkı sağlayabilirsiniz. Loft tarzına uygun konsol, masa ve koltuk çeşitlerini Hom Design Center’daki Enne mağazasında kolaylıkla bulabilir ve satın alabilirsiniz.

 

Loft Tarzı, Endüstriyel Tasarımda Yatak Odası

Taş duvarlar doğal fabrikasyon yapısını yansıtmaktadır. Yatak odasında taş duvarlar ve mermer detaylar kullanabilirsiniz. Aydınlatma olarak da fabrika aydınlatmaları gibi büyük aydınlatmalar seçilmektedir. Aydınlatma için metal büyük aydınlatmalardan seçebilirsiniz. Bu dairelerde yatak odası balkon tarzı bölüme yada salonun bir köşesine konulmuş yatakla sağlanmaktadır. Yatak seçiminde ise yere yakın ahşap yataklardan tercih edebilirsiniz. Dolap seçimini de duvara gömmeli dolaplardan seçebilirsiniz.

 

Endüstriyel Tasarımda Mutfaklar

Bu dairelerde mutfak bölümü açık olarak yapılmış durumdadır. Ahşap eşyaların yanı sıra sade aksesuarlar ve metal eşyalar mutfak içerisinde yer almalıdır. Taş ile ahşabın birleştiği en iyi noktalardan birisi mutfak olacaktır. Mutfak dolaplarının ahşap ve eskitilmiş tarzda kullanılmaktadır.

 

Endüstriyel Dekorasyonun En Belirgin Özellikleri

Loft tarzı dairelerde göze çarpan iç içe olan yaşam alanlarıdır. Her yer gözler önünde olmalıdır. Açık yatak odası, Açık mutfak ve salon hepsi açık olarak duvarlar ile ayrılmamış olmalıdır. Bu kısımlar asma tavan ile birbirinden ayrılabilir. Ne olursa olsun kapalı kapılar ya da kapalı dolap kapakları bu tarz dekorasyon için biraz aykırı kalmaktadır. Pencere kısımları oldukça büyük olmalı ve perde kullanılmayan bir dekorasyon türüdür. İçeriye güneş ışığının tam anlamıyla girmesi sağlanmaktadır. Aydınlatma kısmı da oldukça önemlidir. Salon ve mutfak gibi büyük aydınlatma isteyen yerler için büyük metal aydınlatmalar kullanılmalıdır. Diğer belirgin özellik ise tuğla duvarlar olmaktadır.

 

Renkler Ve Dokular

Konforlu yaşam alanı yaratan endüstriyel dekorasyon da en belirgin olan tamamlayıcı renkler olmaktadır. Seçilen renkler genellikle siyah, gri ve füme tonları olmaktadır. Koyu renklerin ve pürüzlü duvarların birleşiminden sonra dengelemek için kullanılan objelerde daha renkli seçilmektedir. Eskiciden alacağınız kullanılmış süs eşyalarını da dönüştürerek bu tarzda kullanabilirsiniz. Endüstriyel dekorasyon biraz yaşanmışlık hissi veren bir tarz olduğundan tasarımınızı güçlendiriyor. Endüstriyel dekorasyonlarda kullanılan aksesuarlar genellikle iri tabloları, vazolar veya eskitme tarzında dekoratif objeler oluyor. Endüstriyel dekorasyon stilinize uygun aksesuar ve mobilya çeşitlerini, Hom’daki Cumba Selection’da bulabilir ve satın alabilirsiniz.

PAYLAŞ